Discover
with
jeffytravel

قهوه و گردشگری

قهوه یکی از نوشیدنی‌های محبوب و پرمصرف در جهان است که علاوه بر خواص طبی و مزه‌ای خاص، نقشی در توسعه صنعت گردشگری نیز دارد. برخی از کشورهای تولیدکننده قهوه، مانند برزیل، کلمبیا، ویتنام، اتیوپی و کاستاریکا، از قهوه به عنوان یک جاذبه گردشگری استفاده می‌کنند و مسیرهای گردشگری قهوه را برای بازدید از باغ‌ها، کارخانه‌ها و فروشگاه‌های قهوه ایجاد کرده‌اند. این مسیرها به گردشگران فرصت می‌دهند که با فرآیند تولید قهوه از دست بردن تا دم کردن آشنا شوند و از تاریخچه، فرهنگ و آداب و رسوم مرتبط با قهوه در هر کشور بیاموزند. همچنین، گردشگران می‌توانند از انواع مختلف قهوه با روش‌های مختلف دم کردن لذت ببرند و با محلی‌ها ارتباط برقرار کنند.

صنعت گردشگری قهوه نفع‌بخش بوده و به تولیدکنندگان قهوه درآمد بالاتر، به حفظ محیط زیست و به حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی کمک می‌کند. برای مثال، در کلمبیا، گردشگران می‌توانند با شخصیت معروف خوان والده (Juan Valdez)، نماد صادرات قهوه کلمبیایی، عکس بگیرند و به پارک قهوه (Parque del Café) سفر کنند که یک پارک تفریحی با تم قهوه است. در این پارک، گردشگران می‌توانند از موزه قهوه، نمایش‌های فولکلور، سوارکاری و سایر بازی‌های هیجان‌انگیز استفاده کنند. در اتیوپی، کشور مبدأ قهوه، گردشگران شاهد مراسم سنتی دم کردن قهوه هستند که شامل سوزاندن حبوبات سبز قهوه، آسیاب کردن آن‌ها با دست و دم کردن آن‌ ها در جغجغۀ شکلات رنگ است. در این مراسم، قطعات نان سفید به عنوان خوراک سرو می‌شود و عطر صمغ (frankincense) در هوا پخش می‌شود.

صنعت گردشگری قهوه در ایران نسبت به سایر کشور‌ ها جایگا ه نسبتاً ضعيفي دار د. با وجود اينكه توليد قهوه در ايران انجام نمي‌شود، اما مي‌توان با واردات قهوه از كشورهاي توليدكننده و فرآوري آن در داخل كشور، از اين صنعت بهره‌برداري كرد. براساس گزارش رئيس انجمن قهوه، درصورتي كه فرآوري قهوه در ايران رونق گيرد، سودآوري آن به حدي زياد است كه ظرف كمتر از دو سال، هزينه واردات قهوه را جبران مي‌كند³. همچنین، می‌توان با ایجاد مسیرهای گردشگری قهوه در شهر‌ های تاریخی و فرهنگی ایران، مانند شیراز، اصفهان، یزد و تبریز، گردشگران را جذب کرد و به آن‌ ها فرصت داد که با تاریخچه، فرهنگ و آداب و رسوم مرتبط با قهوه در ایران آشنا شوند.​

Share the Post:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *